Grafika

Odbiór mieszkania w stanie deweloperskim - na co zwrócić uwagę?

Jesteś tu:

Odbiór mieszkania w stanie deweloperskim - na co zwrócić uwagę?

Odbiór mieszkania w stanie deweloperskim to ważny etap w procesie zakupu nieruchomości. Stan deweloperski oznacza, że mieszkanie jest gotowe do zamieszkania, ale nie zostało jeszcze dostosowane do indywidualnych potrzeb ani nie zostały wykonane ewentualne prace wykończeniowe. Podczas tego procesu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, aby uniknąć potencjalnych problemów i zapewnić sobie komfortowe warunki zamieszkania.

Weryfikacja standardu wykończenia

Przed przystąpieniem do odbioru mieszkania warto dokładnie sprawdzić standard wykończenia. Zwróć uwagę na jakość użytych materiałów, wykonanie instalacji elektrycznych i hydraulicznych oraz ogólny stan techniczny mieszkania. Warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże ocenić jakość wykonania i ewentualne ryzyko napotkania problemów w przyszłości.

Prawidłowe wykonanie instalacji

Sprawdź, czy wszystkie instalacje (elektryczne, wodno-kanalizacyjne, gazowe) zostały prawidłowo zainstalowane i działają poprawnie. Upewnij się, że wszystkie gniazdka, przełączniki i instalacje są zgodne z przepisami budowlanymi i spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa.

Dokładność pomiarów powierzchni 

Porównaj dokładność pomiarów powierzchni mieszkania z danymi zawartymi w umowie deweloperskiej. W niektórych przypadkach może dojść do drobnych różnic, ale ważne jest, aby unikać istotnych rozbieżności. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z deweloperem.

Ile jest czasu na zgłoszenie uwag deweloperowi?

Na zakupione mieszkanie w stanie surowym przysługuje wam 5-letnia rękojmia. Więc, nawet jeżeli przyjdziecie po odbiór sami i nie zgłosili uwag do protokołu odbioru, macie jeszcze dużo czasu, aby swoje roszczenia – o ile się pojawią – zgłosić deweloperowi.

UWAGA! Rękojmi nie podlegają uszkodzenia mechaniczne, takie jak porysowane okna, parkiety, czy grzejniki. Wymienione usterki należy zgłosić w dniu odbioru mieszkania, ponieważ w późniejszym terminie reklamacja nie zostanie uznana. 

ostatnim czasie popularne stały się tzw. gwarancje deweloperskie, czyli dodatkowe, najczęściej dwuletnie, gwarancje, które obejmują specyficzne elementy, których nie obejmuje standardowa rękojmia. Szczegółowe zasady tej gwarancji są opisane w umowie zawartej z deweloperem.

Czym jest gwarancja deweloperska?

Gwarancja deweloperska to wyraz dobrej woli ze strony dewelopera, który stawia sobie dwa kluczowe cele. Po pierwsze, chce zaoferować nabywcom dodatkową zachętę do wyboru swojej oferty, promując swoje przedsięwzięcie w sposób korzystny w porównaniu z konkurencją. Po drugie, udzielając tego rodzaju gwarancji, deweloper akcentuje solidność oraz wysoką jakość wykonania prac, o której jest przekonany. 

Należy pamiętać, że gwarancja deweloperska nie podlega bezpośredniej regulacji przepisami prawa. Jest to zobowiązanie wynikające z inicjatywy dewelopera, które może obejmować różne aspekty i okresy czasowe.

Czy warto zatrudnić profesjonalistę, który odbierze Twoje mieszkanie w stanie surowym?

Odbiór mieszkania nie jest strasznym przeżyciem, jednak zwykle silnie naładowanym emocjonalnie. Z tego powodu coraz częstszym rozwiązaniem jest zatrudnienie do odbioru profesjonalisty, który zna przepisy prawa budowlanego oraz normy budowlane. Taka osoba, okiem eksperta, zwróci uwagę na niedociągnięcia oraz zweryfikuje wykonanie mieszkania z projektem i prospektem informacyjnym. 

 

Czasami warto sobie ułatwiać życie! Zapraszamy do kontaktu z Gama Design - biurem architektonicznym z Warszawy, które wykańcza wnętrza “pod klucz” oraz oferuje profesjonalny odbiór deweloperski.