Grafika

Najpopularniejsze style wnętrzarskie w 2024 roku

Jesteś tu:

Najpopularniejsze style wnętrzarskie w 2024 roku

Współcześnie design wnętrz pełni kluczową rolę w kształtowaniu naszych przestrzeni życiowych. Zmieniające się trendy wnętrzarskie pozwalają nam wyrazić swoją kreatywność i dostosować nasze domy do aktualnych preferencji. W 2024 roku obserwujemy fascynujące zmiany w sferze designu, a najnowsze style wnętrzarskie pozwalają na stworzenie unikatowych, estetycznych przestrzeni.

W dzisiejszym artykule zabierzemy Was w podróż po najpopularniejszych stylach wnętrz w 2024 roku.

Styl Japandi - wytworna prostota

Styl wnętrzarski Japandi to harmonijne połączenie dwóch różnych tradycji projektowania wnętrz, czyli japońskiego minimalizmu i skandynawskiego designu. To unikalne połączenie wnosi do wnętrz spokój, równowagę oraz funkcjonalność, tworząc jednocześnie estetyczne i przytulne przestrzenie.

Japońskimi akcentami, w aranżacjach tworzonych w koncepcji japandi, są czyste, proste linie i formy. Meble są zazwyczaj praktyczne, o geometrycznych kształtach, bez zbędnych zdobień. Dominują neutralne palety kolorów, takie jak biel, szarość oraz beż. Jasne kolory podkreślają spokojny charakter przestrzeni, nie ograniczając jednocześnie wnętrza. 

Elementem zainspirowanym z tradycyjnego, skandynawskiego stylu jest wykorzystanie drewna, szczególnie dębowego i jodłowego. Drewniane dodatki nadają ciepło i przytulność oraz równoważą chłodne kolory.

Popularne w stylu japandi są naturalne dekoracje, takie jak rośliny doniczkowe oraz ceramika. Tworzą one efekt bliskości z przyrodą oraz przyczyniają się one do stworzenia przytulnej atmosfery.

Soft minimalism - subtelność w każdym detalu

Styl wnętrzarski soft minimalism to połączenie minimalizmu z subtelnymi, delikatnymi elementami, które nadają przestrzeni ciepło i przytulność. Ten trend skupia się na prostocie form, neutralnych kolorach i funkcjonalności, jednak z dodatkiem miękkich, przyjemnych detali.

Nowością, która pojawia się w trendach 2024, jest wykorzystanie złamanej bieli, czyli off-white. Odchodzi się od niedawno popularnej szarości na rzecz modnych beży, brązów i kolorów ziemi. 

Tekstury są niezwykle ważne w tej aranżacji, dlatego do wnętrza w stylu soft minimalism powinno się wybierać dekoracje wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień i ceramika. 

Elementy wystroju cechują się prostymi, klarownymi formami. Minimalizm jest tu kluczowy. Aby nadać przestrzeni bardziej delikatny i estetyczny wygląd można wykorzystać miękkie oraz zaokrąglone kształty mebli. 

Trzeba pamiętać o oświetleniu! Jasne, delikatne oświetlenie to ważny element tego stylu. Lampy o prostych formach, a także naturalne źródła światła, takie jak świece czy lampiony, dodają przytulności i sprawiają, że przestrzeń staje się bardziej intymna.

Klasyczny vintage i cottage core - naturalne rozwiązania oraz powrót do przeszłości

Obecnie, jednym z kluczowych nurtów w dziedzinie designu jest circular design, czyli projektowanie zgodne z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Kierunkiem są tu produkty tworzone z surowców odnawialnych albo pozyskanych z recyklingu. Istotne jest, aby proces produkcji był zaprojektowany tak, aby po zakończeniu użytkowania produkty te mogły być ponownie poddane przetworzeniu lub zutylizowane w sposób przyjazny dla środowiska.

W duchu propagowania circular design często wybierany, podczas projektowaniu przestrzeni, jest styl wnętrzarski vintage i cottage core. 

Styl vintage to podróż w czasie, przenosząca nas do epok minionych, gdzie dominują klasyka i elegancja. Kluczowe dla tego stylu są starannie dobrane meble i dekoracje z lat poprzednich, które dodają przestrzeni niepowtarzalnego charakteru. Vintage nie oznacza jednak zaniedbania - to przemyślany chaos, w którym staroświeckie detale współgrają ze sobą, tworząc unikatową atmosferę.

Rzeczy z lat 50., 60. czy 70. nabierają nowego życia, a przewagi tego stylu leżą w unikalnych znaleziskach z second handów czy antykwariatów. Staroświeckie szafki, kryształowe lustra, czy stare obrazy stają się kluczowymi elementami, które nadają wnętrzu duszę i opowieść.

Cottage Core to inny, równie urokliwy styl, który odwołuje się do wiejskiego życia, spokoju i harmonii z naturą. Inspirację czerpię z sielskich krajobrazów, wiejskich ogrodów i bujnej flory. Głównymi cechami są naturalne materiały, pastelowe kolory i proste formy, które oddają prostotę życia na wsi.

Meble z litego drewna, rustykalne dodatki, a także tkaniny w kwiaty to elementy charakterystyczne dla Cottage Core. Wnętrza urządzone w tym stylu emanują spokojem, a obecność roślin, zarówno w doniczkach, jak i w formie zdobień, nadaje pomieszczeniom świeżość i naturalny urok.

Nieszablonowym rozwiązaniem w 2024 roku będzie łączeniu obu tych stylów, czyli tworzenie harmonijnej symfonii przeszłości i natury. Jest to świetna opcja dla odważnych, którzy chcą, aby wnętrza były nie tylko funkcjonalne, ale również opowiadały historię. 

Art déco - odsłona modernizmu

W modnych wnętrzach wciąż pojawia się styl art déco lub elementy z nim związane. Jaka jest historia tego ponadczasowego rozwiązania aranżacyjnego? Art déco narodził się w okresie międzywojennym, przede wszystkim w latach 20. i 30. XX wieku. Stanowił reakcję na wcześniejsze style takie jak secesja, kubizm czy futuryzm, przenosząc się w stronę luksusu, bogactwa i nowoczesności. To odsłona modernizmu, która zdobiła przestrzeń za pomocą geometrycznych wzorów, złota, szkła i ekskluzywnych materiałów.

Najbardziej rozpoznawalnymi elementami art déco są złote akcenty oraz dominacja geometrii. We współczesnych propozycjach częstym wyborem są również printy roślinne - motywy liści, kwiatów oraz palm, które pojawiają się na tkaninach i tapetach. 

Architekci decydujący się na stworzenie wnętrza w stylu art déco w 2024 roku sięgają po antyki, a także projektują własne meble, które zachowają bogatą estetykę, jednocześnie wpisując się w aktualne trendy. 

Kolor roku 2024 - Peach Fuzz

W 2024 roku, jednym z kluczowych trendów wnętrzarskich jest kolor, który zdobył tytuł Koloru Roku według Pantone, czyli delikatny odcień brzoskwiniowy, znany jako Peach Fuzz. Ten subtelny, przyjemny kolor doskonale wpisuje się w panującą modę na naturalne i ciepłe tonacje, przynosząc do przestrzeni świeżość, radość i optymizm.

Peach Fuzz może być używany na różne sposoby, stanowiąc główny kolor ścian, mebli lub dodatków, albo pełniąc rolę wyrazistego akcentu, który ożywia i rozjaśnia całkowitą aranżację. Zastosowanie brzoskwiniowego odcienia w postaci zasłon czy narzut na fotele dodaje modnego i przyjemnego wyglądu Twojemu pomieszczeniu, co czyni je gotowym do stylowej podróży przez rok 2024.

 

Potrzebujesz sprawdzonej i doświadczonej firmy, która kompleksowo zaprojektuje i wdroży projekt Twojego wnętrza? Gama Design - firma, która wykończy wnętrza “pod klucz” w Warszawie. Zapraszamy do kontaktu.