Grafika

Jak wydzielić funkcjonalne strefy w twoim pokoju?

Jesteś tu:

 

Łóżko kontra biurko, czyli jak wydzielić funkcjonalne strefy w twoim pokoju?

W ostatnich latach praca zdalna znacznie zyskała na popularności. Prężny rozwój technologii komunikacyjnych umożliwił dostęp do narzędzi i zasobów, które wcześniej były dostępne tylko w biurach. Wybuch pandemii COVID-19 był kolejnym czynnikiem odpowiedzialnym za zmianę formy pracy tysięcy osób. Koniecznością była szybka adaptacja do panujących na świecie warunków, a codzienne wideokonferencje stały się normą.

Miejsce pracy, a samopoczucie

Częstym błędem jest pomijanie znaczenia odpowiedniej konfiguracji wnętrza. Brak przestrzeni wydzielonej do pracy, na tle reszty pomieszczenia można znacznie wpłynąć na naszą produktywność oraz samopoczucie. Odpowiednie wyznaczenie granic stawia również granice w naszych głowach. Pozwala odróżnić czas pracy od czasu wolnego, zapobiegając zacieraniu się granic tych kategorii. Posiadanie takiego miejsca daje naszemu mózgowi do zrozumienia, że nadszedł czas skupienia i koncentracji. Pracując na kanapie, na której wieczorami odpoczywamy, powoduje brak koncentracji oraz zmniejszenie motywacji, ponieważ naturalnie to miejsce kojarzymy z relaksem i odpoczynkiem. W takim razie jak temu zapobiec?

Domowe biuro w sypialni, jak zagospodarować przestrzeń?

Uzupełnienie wystroju o nowy element nie musi zaburzyć jego charakteru. Odpowiednio dobrane do egzystującego stylu biurko wręcz przeciwnie, może dodatkowo nasze wnętrze wzbogacić. Ważne by w naszych oczach ta strefa nie straciła na atrakcyjności.

  • Stwórz widoczne granice między strefami

Można tu zastosować wiele zabiegów stylistycznych, które stworzą iluzję dwóch odrębnych przestrzeni. Pierwszą z nich jest wprowadzenia podziału kolorystycznego. Jeżeli nie chcesz wprowadzać dodatkowych elementów do twojego wnętrza postaw na to rozwiązanie. Proste przemalowanie ściany, na której znajduje się biurko, wyraźnie oddzieli od siebie dwa obszary. Pokój można jednak podzielić bardziej dosłownie, stosując płytę gipsową lub drzwi przesuwne. Takie rozwiązanie nie wiąże się z dużymi kosztami oraz jest łatwe do zamontowania. W przypadku chęci zmiany ich demontaż również nie stanowi problemu. Pomieszczenie w ten sposób można podzielić na dwie części lub jedynie częściowo, granice stanowi jedynie wyobraźnia. Alternatywę stanowią jednak panele ozdobne. Obecnie zyskujące coraz większą popularność, stanowią niepowtarzalny akcent, który podkreśli ducha pomieszczenia. Oprócz funkcji dekoracyjnej doskonale sprawdzą się w roli separatora.

  • Wybierz funkcjonalne biurko

Obecnie na rynku znajdziemy setki różnych styli i rozwiązań. Zachęcamy, aby połączyć estetykę z funkcjonalnością. Biurko wzbogacone o miejsce do przechowania, pozwoli na usunięcie z zasięgu wzroku dokumentów oraz porozrzucanych papierów. Wszystkie potrzebne do pracy rzeczy mogą znaleźć w nim swoje miejsce, dzięki czemu będziesz mieć do nich stały i szybki dostęp. Obecnie coraz bardziej popularne stają się biurka z regulacją wysokości. Umożliwiają one pracę na stojąco, dzięki czemu osoby z problemami zdrowotnymi mogą czuć się komfortowo w trakcie pracy. Zmniejszenie czasu w pozycji siedzącej pozytywnie wpływa na bóle pleców i szyi, a także krążenie krwi.

  • Postaw na prostotę

Bez porządku w miejscu pracy, ciężko mieć porządek w głowie. Udekorujmy więc miejsce pracy bez niepotrzebnego bałaganu. Nie wprowadzaj zbyt wielu elementów, aby nie zagracały twojej przestrzeni roboczej i nie przeszkadzały w poruszaniu się po blacie biurka. Postaw na niewielki akcent, może to zdjęcia, na które lubisz spoglądać lub figurka, która przypomina Ci o miłych momentach. Znajdź balans, aby miejsce to było dla ciebie przytulne.

  • Zadbaj o oświetlenie

Dbając o odpowiednie naświetlenie, wyświadczysz przysługę dla swoich oczu. Najlepiej, aby twoje miejsce pracy znajdowało się w pobliżu okna. Dzięki temu światło dzienne umożliwi Ci pracę bez stosowania dodatkowych źródeł. Zwróć uwagę na to kiedy światło odbija się od twojego ekranu i staraj się je wyeliminować. Spowoduje to gorszą widoczność i zwiększy zmęczenie oczu.

Zagospodaruj wolny pokój

Jeżeli w twoim mieszkaniu stoi nieużywany pokój o bliżej nieokreślonej roli, przerób go na mini biuro! Dzięki temu zyskasz nową przestrzeń, w której bez problemu skupisz się na swoich zadaniach. Taki pokój może stanowić 2 w 1, oprócz przestrzeni pracy znajdzie się w nim miejsce na małą kanapę przeznaczoną dla gości. Jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia, pomyśl o stworzeniu spersonalizowanej przestrzeni już dziś.