Grafika

Jak łączyć kolory we wnętrzach? Praktyczne wskazówki

Jesteś tu:

Jak łączyć kolory we wnętrzach? Praktyczne wskazówki 

Kolory odgrywają kluczową rolę w aranżacji wnętrz, wpływając na atmosferę, atrakcyjność oraz funkcjonalność przestrzeni. Istotą estetycznej kompozycji we wnętrzu jest świadome łączenie kolorów, które może przynieść spektakularne efekty, podkreślając unikalny charakter danego pomieszczenia. Pojawia się pytanie: jak to robić skutecznie? Jak spersonalizować swoje wnętrze, zachowując designerski smaczek? W tym artykule przyjrzymy się sztuce komponowania barw, czerpiąc z różnorodnych technik i praktycznych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć nowoczesną, modną i praktyczną przestrzeń. 

Podstawowe zasady kolorystyki - najważniejsze informacje 

Analizując zasady kolorystyki, warto, na samym początku, zaznaczyć, że każdy z nas postrzega kolory subiektywnie, na podstawie swoich doświadczeń i skojarzeń. Nawet najprostsze podziały, takie jak klasyfikacja na kolory ciepłe i zimne, mogą różnić się w zależności od indywidualnych wspomnień związanych z danymi barwami. Co więcej, kolory mają również właściwości psychologiczne i optyczne, które mogą wpływać na nasze samopoczucie oraz percepcję otoczenia. Wybór konkretnych kolorów do pomieszczenia powinien być uzależniony od jego wielkości, funkcji oraz ilości naturalnego światła, które wpada przez okna. 

Oprócz koloru ścian ważne jest także uwzględnienie kolorystyki podłogi, mebli i dodatków, ponieważ wszystkie te elementy współtworzą ogólny charakter wnętrza. 

Słowniczek początkującego architekta - cechy fizyczne barw

  • Odcień = kolor, cecha nadająca nazwę barwie. 
  • Kontrast, czyli różnica między jasnymi a ciemnymi kolorami. Może podkreślać cechy pomieszczenia lub dodawać mu dynamiki. 
  • Tonacja określa, czy kolor jest ciepły, czy chłodny. Chcąc stworzyć określoną atmosferę w pomieszczeniu, należy uwzględnić tonację wybranego koloru. 
  • Nasycenie mówi nam, jak intensywny jest dany kolor. Nasycenie, inaczej nazywamy siłą barwy i mierzymy za pomocą procentów - 100% oznacza pełne nasycenie, a 0% informuje o braku nasycenia, czyli bieli. 
  • Jasność odnosi się do ilości światła zawartej w danym kolorze. Określa ona stopień obecności koloru białego (100%) lub czarnego (0%) w danym odcieniu. Ważne jest zrozumienie, że jasność koloru może być postrzegana jedynie w kontekście porównania z innymi kolorami. Na przykład, zielony może być uważany za jasny lub ciemny tylko w odniesieniu do innego odcienia zieleni. Ta cecha jest kluczowa przy tworzeniu kontrastu i efektów świetlnych w kompozycji kolorystycznej.
  •  

Harmonia kolorów - czym jest koło Newtona?

Koło Newtona, znane również jako koło barw, to narzędzie oparte na teorii kolorów, które pomaga zrozumieć zasady harmonii kolorów. Składa się ono z trzech podstawowych kolorów - czerwonego, niebieskiego i żółtego - oraz ich pochodnych. Przykładami kolorów wtórnych, czyli uzyskanych poprzez mieszanie ze sobą kolorów podstawowych, są: pomarańczowy (czerwony + żółty), zielony (żółty + niebieski), fioletowy (niebieski + czerwony). 

Wokół koła Newtona można zidentyfikować różne schematy kolorystyczne, co stanowi punkt wyjścia do tworzenia palety barwnej

Różne techniki łączenia kolorów

W aranżacji wnętrz istnieje wiele technik łączenia kolorów, z których każda generuje inną atmosferę i efekt w pomieszczeniu. Najpopularniejszymi technikami komponowania barw są: barwy analogiczne, barwy dopełniające, triada kolorów i barwy monochromatyczne.  

  1. Barwy analogiczne to pary kolorów sąsiadujące ze sobą w kole kolorów, przykładowo niebieski i turkusowy. Takie rozwiązanie gwarantuje harmonię kolorystyczną we wnętrzu, ponadto jest miłe dla oka i nie wymaga długiego “główkowania”.
  2. Barwy dopełniające to pary kolorów, które są zlokalizowane naprzeciw siebie w kole kolorów. Przedstawicielami barw dopełniających mogą być żółty z fioletem, czerwień z zielenią, czy niebieski z pomarańczowym. Taka technika zapewnia wysoki kontrast, przyciągając wzrok i skupiając uwagę na skomponowanym wnętrzu. 
  3. Triada kolorów, czyli zestawienie trzech barw, równomiernie rozłożonych na kole (na wierzchołkach trójkąta równobocznego). Wykorzystanie kilku kolorów tworzy dynamiczną i interesującą aranżację. Przykładową kompozycją jest połączenie koloru niebieskiego, czerwonego i żółtego. 
  4. Barwy monochromatyczne to stosowanie wielu wariantów jednego koloru o różnym nasyceniu, na przykład niebieski, błękitny, baby blue. Ta technika pozwala stworzyć harmonijne i estetyczne kompozycje. 

Jak łączyć kolory we wnętrzach? Praktyczne wskazówki. 

Psychologiczne i optyczne działanie barw

Za pomocą kolorów możemy nadać określone emocje pomieszczeniu w naszym domu, wydzielić strefy funkcjonalne oraz wpływać na nastrój i samopoczucie lokatorów. Zastosowane we wnętrzach kompozycje kolorystyczne mogą wspierać nasz relaks, pomóc się skoncentrować, a nawet pobudzać kubki smakowe. Kolory mogą optycznie powiększać, wydłużać, ale również zmniejszać i zwężać pomieszczenia. Aby poznać więcej możliwości manipulowania kolorami, przygotowaliśmy dla Was kilka praktycznych wskazówek.   

Hol i przedpokój powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby witać i ciekawić odwiedzających. Wiele osób wybiera tutaj intensywne i ciemniejsze barwy, które maskują ewentualne zabrudzenia, jednocześnie nie wywołując uczucia przytłoczenia, ponieważ jest to zazwyczaj przestrzeń przejściowa, a nie miejsce do długotrwałego przebywania. Salon, jako przestrzeń do relaksu, lepiej prezentuje się w stonowanych kolorach, takich jak beż, brąz czy delikatne odcienie żółci. Natomiast w sypialni, gdzie spędzamy czas na regenerację, zaleca się stosowanie kolorów uspokajających, na przykład z gamy niebieskiej. Kuchnia i jadalnia, gdzie przygotowujemy posiłki i spożywamy je w towarzystwie, najlepiej prezentują się w stonowanych tonacjach, unikając zbyt jaskrawych kolorów, które mogą męczyć wzrok. W łazience, gdzie często przeprowadzane są rytuały pielęgnacyjne, można pozwolić sobie na większe kontrasty kolorystyczne, co dodaje przestrzeni dynamiki i energii. Kolory w pokoju dziecięcym powinny być dopasowane do gustu i charakteru dziecka, unikając zbyt intensywnych tonacji, które mogą prowadzić do nadmiernego pobudzenia. 

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru kolorów, warto mieć na uwadze wpływ światła oraz tekstury, które mogą wpłynąć na percepcję kolorów. 

Wzorniki kolorów

Ważnym narzędziem dla projektantów i dekoratorów wnętrz są wzorniki kolorów, które umożliwiają wybór i porównanie różnych odcieni. Najpopularniejsze systemy standaryzacji kolorów, takie jak RAL czy NCS, oferują szeroki wybór barw, które można dostosować do indywidualnych preferencji i potrzeb. Jednakże należy pamiętać, że faktyczne kolory mogą różnić się w zależności od warunków oświetleniowych i materiałów, dlatego warto zaopatrzyć się w próbki kolorów i materiałów i dokonać wyboru bezpośrednio na budowie.

Złote proporcje kolorów

Współcześnie jedną z najpopularniejszych metod projektowania wnętrz jest złota proporcja kolorów. Polega ona na achromatycznej aranżacji wnętrz, opartej na jednym kolorze o różnym nasyceniu. Wyróżniamy dwie główne zasady, którymi kierują się projektanci wnętrz, uwzględniając złotą proporcję kolorów. Pierwsza to “zasada trzech kolorów” lub jej warianty, oparte na różnych stopniach nasycenia. Jest to swoista złota reguła umiaru zgodnie, z którą najlepsze efekty uzyskuje się w pomieszczeniach skomponowanych z trzech wybranych odcieni. Drugą zasadą, znaną jako “zasada 60/30/10”, jest wybór dominującego koloru, barwy dopełniającej oraz akcentu. Podczas konsultacji projektowanych, eksperci dążą do wyboru koloru dominującego, który pojawi się na ścianach lub podłogach, koloru dopełniającego stanowiącego około 30% na przykład w formie mebli oraz koloru akcentowego, który może pojawiać się w formie dodatków. Dzięki temu podejściu możliwe jest stworzenie spójnego i ponadczasowego wnętrza, które szybko się nie znudzi. 

Zaufaj swojej intuicji! 

Ostatecznie wybór koloru zależy od Ciebie, powinien być zgodny z Twoim stylem i gustem. Nie bój się odważnych kompozycji i eksperymentuj, tak aby Twoje wnętrza były odzwierciedleniem Ciebie. Przedstawione przez nas zasady to tylko wskazówki, które mogą ułatwić proces wyboru koloru. 

Gama Design kolorów się nie boi!

Marzysz o wnętrzu pełnym kolorów i harmonii? Nie musisz już dłużej szukać! Gama Design to firma, która podejmie się kompleksowych usług wykończeń wnętrz pod klucz w Warszawie. Nasz zespół doświadczonych specjalistów z pasją tworzy unikatowe aranżacje, odzwierciedlające Twój wyjątkowy styl życia. Niezależnie od tego, czy preferujesz stonowane odcienie, czy odważne kontrasty, Gama Design stworzy dla Ciebie wnętrze, które zachwyci i zainspiruje. Skontaktuj się z nami już dziś i pozwól swoim wnętrzom zabłysnąć kolorami.