Grafika

Co to znaczy stan deweloperski? Jak zacząć wykańczanie?

Jesteś tu:

Co to znaczy stan deweloperski? Jak zacząć wykańczanie?

Stan deweloperski jest pojęciem znanym chyba każdej osobie pragnącej zakupić dom lub mieszkanie na rynku pierwotnym. Termin ten oznacza określony stopień wykończenia budynku. Problem jednak w tym, że jego definicja często okazuje się różnić zależnie od firmy lub regionu. Czego zatem możemy się spodziewać przy odbiorze budynku w takim stanie? 

Co to jest stan deweloperski?

O tzw. stanie deweloperskim mówimy wtedy, gdy nabywca odbiera lokal od firmy deweloperskiej w określonym standardzie wykończenia. Pomieszczenia w stanie deweloperskim to zazwyczaj tak przygotowane domy lub mieszkania, w których można od razu rozpocząć pozostałe prace wykończeniowe. Jakie szczegółowe elementy wykończenia taki stan obejmuje? To zależy już od konkretnych zapisów w umowie sprzedaży podpisanej między klientem i deweloperem. Standardowo możemy tutaj przyjąć, że dom w stanie deweloperskim powinien mieć wykonane następujące prace:

 • ocieplenie budynku, 
 • przyłączenie mediów (instalacje: wodno-kanalizacyjna, grzewcza i elektryczna), 
 • położenie tynków,
 • wylanie wylewek podłogowych (posadzki), 
 • wstawienie drzwi zewnętrznych, 
 • instalacja grzejników
 • montaż parapetów. 

W kwestii wykończenia zewnętrznego budynków, zazwyczaj stan deweloperski obejmuje również: 

 • podbitkę dachową
 • ocieplenie dachu, 
 • ocieplenie elewacji, 
 • montaż rynien,
 • osadzenie rur spustowych, 
 • wykonanie schodów z balustradami, 
 • przygotowanie drogi dojazdowej oraz miejsc parkingowych.

Czasami w zakres prac wykończeniowych wchodzi również zagospodarowanie terenu wokół nieruchomości oraz montaż ogrodzenia na granicy posesji.

Co oznacza natomiast stan deweloperski w przypadku mieszkania? Tak samo jak w wypadku budynku mieszkalnego, jest to określenie takiego stopnia wykończenia lokalu, w którym można już rozpocząć wykańczanie wnętrz, lecz nie nadaje się on jeszcze do zamieszkania. Zakres przeprowadzonych prac będzie się jednak w obu wypadkach różnił z uwagi na różnice pomiędzy domem, a mieszkaniem. Stan deweloperski mieszkania powinien obejmować:

 • instalację wodno-kanalizacyjną, 
 • instalację wentylacyjną, 
 • instalację elektryczną, 
 • instalację gazową (jeśli taka ma być w budynku obecna),
 • betonową wylewkę na podłodze,
 • tynki na ścianach, 
 • zamontowane grzejniki,
 • zamontowane parapety wewnętrzne i zewnętrzne, 
 • zainstalowane drzwi zewnętrzne,
 • balustrady na tarasie lub balkonie.

Różne interpretacje stanu deweloperskiego

Jako że stan deweloperski jest pojęciem w dużej mierze umownym, różni deweloperzy mogą pod tą nazwą rozumieć bardzo różne standardy wykończenia domów lub mieszkań. Dobrą praktyką będzie w związku z tym szczegółowe zdefiniowanie w umowie stopnia i standardu wykończenia lokalu. Odpowiednio skonstruowana umowa zabezpiecza nasze interesy w kontaktach z deweloperem i jest podstawą do dochodzenia naszych racji w razie niewywiązania się wykonawcy z jego obowiązków. Przed zawarciem takiej umowy zaleca się skonsultowanie jej z prawnikiem, który będzie w stanie prześwietlić dokładnie treść umowy. Dzięki temu będzie można wykluczyć z niej wszystkie nielegalne lub niejasne zapisy, których efekty mogłyby w przyszłości obciążyć nas finansowo. Warto będzie również zadbać o spisanie listy wszystkich zastosowanych przy wykończeniu lokalu materiałów i technologii.

Wystawiając domy lub mieszkania na sprzedaż, deweloperzy oferują często wybór spośród kilku różnych wariantów wykończenia, różniących się między sobą standardem i ceną. Często spotkać się można z pojęciem „stan deweloperski podwyższony”, zakładającym wykonanie przez dewelopera pewnych dodatkowych prac wykończeniowych. Zaliczać się do nich może na przykład biały montaż, czyli podłączenie elementów wyposażenia łazienki i kuchni, bądź pokrycie ścian i sufitów białą farbą. W tej kwestii również mamy do czynienia z pewną dowolnością,  zależnie od standardów konkretnego dewelopera. Warto już zawczasu zapoznać się z zakresem dodatkowych prac ujętych w naszej umowie. 

Stan deweloperski a wykończenie pod klucz

O ile stan deweloperski jest bardzo trudny do zdefiniowania i może się różnić pomiędzy wykonawcami, idea wykończenia pod klucz jest bardzo intuicyjna i łatwa do zrozumienia. Decydując się na przykład na skorzystanie z usług naszego biura projektowego, oferującego wykończenie pod klucz w Warszawie i okolicach, klient zamawia mieszkanie lub dom, do których od razu będzie się mógł wprowadzić - pozostanie mu jedynie wniesienie i ustawienie mebli. W lokalu takim znajdziemy już położoną podłogę, pomalowane ściany i zainstalowane duże sprzęty AGD oraz urządzenia sanitarne. 

Podstawową zaletą zdecydowania się na wykończenie pod klucz jest oferowana przez to rozwiązanie oszczędność czasu - najcenniejszego zasobu dostępnego współczesnemu człowiekowi. Czynności takie jak zorganizowanie specjalistów do pracy, zakup materiałów budowlanych czy dopilnowanie terminów realizacji poszczególnych etapów wykończenia potrafią zająć zaskakująco wiele czasu i wiązać się z dużym stresem. Decydując się na wykończenie pod klucz, nie będziemy musieli zatrudniać i koordynować wielu ekip budowlanych i wykończeniowych. Oszczędzamy sobie również podpisywania kolejnych umów i ciągłego poszukiwania kolejnych niezbędnych fachowców. Wszystko to załatwi za nas biuro projektowe. 

Kiedy zacząć wykańczanie domu lub mieszkania?

Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie dla siebie, czy też na wynajem, jeśli chcemy, aby pełniło ono swoją funkcję, powinniśmy rozpocząć prace wykończeniowe w lokalu tak szybko, jak jest to możliwe. Ideałem byłoby, aby ekipy wykończeniowe weszły do budynku zaraz po odebraniu go w stanie deweloperskim. Także z tego powodu dobrze jest powierzyć wykończenie mieszkania firmie takiej, jak Gama Design, oferującej wykończenia pod klucz w Warszawie i okolicach

Gama Design to najlepsze oferty wykończenia pod klucz - Warszawa i okolice! Wszystkie nasze pakiety powstały w odpowiedzi na potrzeby klientów poszukujących ciekawych, komfortowych i niedrogich wykończeń mieszkania lub domu. Proponujemy również specjalne pakiety dla szczególnie wymagających klientów, oferujące ekskluzywne aranżacje wnętrz w stylu luksusowych apartamentów z Paryża czy Nowego Jorku. Wszystkie nasze oferty mogą zostać dostosowane do indywidualnych życzeń naszych klientów.